flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Компетенція та нормативно-правові засади діяльності

 

КОМПЕТЕНЦІЯ ТА НОРМАТИВНО - ПРАВОВІ ЗАСАДИ ДІЯЛЬНОСТІ ТРОСТЯНЕЦЬКОГО  РАЙОННОГО СУДУ

 

Відповідно до  Закону України “Про судоустрій і статус суддів ”, суд, здійснюючи правосуддя, на засадах верховенства права забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, суспільства і держави.

Місцеві суди - це головна ланка в системі судів загальної юрисдикції. На них припадає основне судове навантаження, оскільки вони розглядають абсолютну більшість кримінальних, цивільних, господарських та адміністративних справ.

Місцевий суд розглядає справи тільки по першій інстанції. Він розглядає і вирішує усі підсудні йому справи по суті з постановленням судового рішення (вироку, рішення, ухвали, постанови). Суд проводить судовий розгляд додержуючись принципів усності і безпосередньості, за участю сторін та інших учасників судового процесу, досліджує докази, вислуховує думки учасників процесу. В кримінальній справі суд встановлює винуватість (невинуватість) підсудного й вирішує питання про покарання винного. У цивільних справах суд визнає наявність або відсутність певних правовідносин, юридичних фактів або юридичного стану, вирішує по суті подані до суду позови, заяви та скарги (задовольняє або відмовляє у їх задоволенні).

Судові рішення протягом певного часу не вступають в законну силу, оскільки заінтересовані особи (їх перелік встановлений процесуальним законодавством) можуть їх оскаржити до апеляційного суду. Наприклад, апеляцію на вирок місцевого суду, якщо інше не передбачено законом, може бути подано протягом тридцяти діб з моменту його проголошення, а засудженим, який перебуває під вартою, — у той же строк з моменту вручення йому копії вироку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п’ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення. У разі якщо ухвалу суду було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Юрисдикція місцевого загального суду охоплює всі кримінальні справи, за винятком справ про найбільш тяжкі злочини, які підсудні апеляційним судам.

У порядку цивільного судочинства місцевий суд розглядає майже всі цивільні справи щодо спорів, які виникають із цивільних, земельних, сімейних, трудових, житлових  правовідносин, якщо хоча б однією із сторін є громадянин.

Місцевий суд також розглядає справи окремого провадження:

- про визнання громадянина обмежено дієздатним або недієздатним;

- про визнання громадянина безвісно відсутнім чи про оголошення громадянина померлим;

- про усиновлення дітей, які проживають на території України:

- про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану;

- про встановлення фактів, що мають юридичне значення;

- про відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника;

- про оскарження нотаріальних дій або відмову в їх вчиненні.

В порядку наказного провадження суд відповідно до норм ЦПК України розглядає справи де :

- заявлено вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівникові суми заробітної плати;

-заявлено вимогу про компенсацію витрат на проведення розшуку відповідача;

- заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості;

- заявлено вимогу про присудження аліментів на дитину в розмірі тридцяти відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо ця вимога не пов‘язана з встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших зацікавлених осіб;

- заявлено вимогу про повернення вартості товару неналежної якості, якщо є рішення суду, яке набрало законної сили, про встановлення факту продажу товару неналежної якості, ухвалене на користь невизначеного кола споживачів.

Згідно з нормами  КАСУ місцеві загальні суди на сьогодні, розглядають також і справи, що виникають з адміністративно-правових відносин щодо оскарження дій суб‘єктів владних повноважень, де однією стороною є фізична особа, а другою стороною є юридична особа; але є категорія справ де обидві сторони можуть бути юридичними особами.

Місцевий загальний суд постановляє рішення, які, як правило, не можуть бути змінені або скасовані ним же (крім перегляду заочного рішення).