Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Суддею Тростянецького районного суду Сумської області Щербаченко М.В. проведено аналіз стану судимості у Тростянецькому районі за підсумками 2014 року.
Проведеним аналізом встановлено, що протягом 2014 року Тростянецьким районним судом Сумської області з ухваленням вироку було розглянуто 108 кримінальних проваджень, засуджено 114 осіб, що на 12 проваджень та 23 особи менше, ніж у 2013 році. Найбільше осіб, як і у попередні періоди, засуджено: за злочини проти власності (59 осіб або 52%), серед яких – 48 засуджено за крадіжку; за злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів (10 осіб або 9%); за злочини проти безпеки руху і експлуатації транспорту (10 осіб або 9%); за злочини проти громадського порядку та моральності (8 осіб або 7%).
Аналіз віку засуджених у 2014 році показав, що 111 осіб або 97% є повнолітніми, 3 особи або 3% є неповнолітніми віком від 15 до 17 років. Найбільше повнолітніх засуджених належить до двох вікових груп: від 18 до 30 років (36 осіб або 32%) та від 30 до 40 років (40 осіб або 35%). Крім того, у віці від 40 до 50 років засуджено 22 особи, від 50 років і більше - 11 осіб. Таким чином, оскільки майже кожен другий засуджений є особою віком від 18 до 40 років, тому саме цій віковій групі притаманна найвища злочинна активність.
Абсолютна більшість засуджених (91,2%) має середню освіту, деякі з них закінчили лише 8-9 класів загальноосвітньої школи. Кількість засуджених у 2014 році осіб з вищою освітою становить 8,8%.
Серед засуджених минулого року лише 19 осіб або майже 17% були працевлаштовані і належали до таких професій як вчитель, провідник, водій, продавець, керівник малого підприємства, механізатор. Декілька засуджених здійснювали підприємницьку діяльність, декілька належали до робітничих професій. З-поміж засуджених, які були безробітними (83%), домінували особи із середньою освітою, які вчинили злочини проти власності, проти громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів. Викладене засвідчує, що більш схильними до вчинення злочинів є особи, що не мають роботи або постійного джерела доходів.
Вивчення сімейного стану засуджених показало, що лише 23% з них перебували у шлюбі. З наведеного простежується, що поширеність злочинів серед осіб, які не мають сім’ї є набагато більшою, ніж серед осіб, які мають сім’ю.
Дослідження «географії» місця проживання засуджених показало, що найбільше засуджених осіб проживає у м.Тростянці (46 осіб або 40%) та с.Боромля (18 осіб або 16%). Крім того, серед засуджених є мешканці таких сіл Тростянецького району:
Попередній кримінальний досвід мали 59 осіб або 52 % засуджених, у тому числі у 40 осіб судимість не була погашена, у 19 осіб відповідно до статей 89, 108 КК України судимість була погашеною. Переважна більшість серед засуджених осіб, що вчинили злочини не вперше, є чоловіки (93%).
Для більшості засуджених було характерним вчинення злочинів одноособово. Лише 6 кримінальних провадженнях стосувались злочинів, які було вчинено за попередньою змовою групою осіб у складі двох співвиконавців.
Стан алкогольного сп’яніння під час вчинення злочину було установлено у 19 або 17% засуджених, рецидив злочинів як обтяжуючу обставину було ураховано при призначенні покарання 3 засудженим. Визнали вину, щиро розкаялись та сприяли слідству 97,4 % засуджених, з яких 7% засуджено на підставі угоди про примирення, 13,5% - на підставі угоди про визнання винуватості.
Аналіз покарань, призначених засудженим у 2014 році засвідчує, що до покарання альтернативного позбавленню волі на певний строк засуджено 100 осіб або 87,7% від всіх засуджених. Зокрема, до штрафу засуджено 34 особи або 30%, до громадських робіт - 21 особа або 18,4%, до арешту – 5 осіб або 4%, до обмеження волі – 9 осіб або 8%. Покарання у виді позбавлення волі на певний строк призначено 14 або 12,3% осіб. Від відбування покарання звільнено 30 осіб або 26,3%, переважну більшість яких (28 осіб) звільнено з випробуванням.
Від злочинів постраждало 86 фізичних осіб (1 особа загибла, 18 особам завдано шкоди здоров’ю, 67 особам завдано матеріальної та моральної шкоди) та 11 юридичним особам заподіяно шкоду. Розмір матеріальної і моральної шкоди, завданої фізичним та юридичним особам, установлених судом за вироками у 2014 року становить 651,6 тис. грн.
Серед засуджених у 2014 році Тростянецьким районним судом Сумської області осіб 98 або 86 % складають чоловіки, 15 або 13 % - жінки (одна була засуджена двічі протягом року). Кількість засуджених жінок у порівнянні з 2013 роком зменшилась на 32 %.
Найбільше жінок у 2014 році засуджено за скоєння злочинів проти власності (69%).
Аналіз віку засуджених жінок, засвідчив, що найбільшу питому вагу складають жінки віком від 40 до 50 років (10 засуджених), 5 жінок засуджено у віці від 33 до 37 років, одну жінку - у 57 років.
Вивчення сімейного стану показало, що 10 із 15 засуджених були незаміжніми, майже кожна третя жінка має на утриманні неповнолітніх дітей.
Аналіз освітнього рівня засуджених жінок засвідчує, що 73 % засуджених жінок мали середню або середню спеціальну освіту. З 14 засуджених жінок працездатного віку 11 на час розгляду судом кримінального провадження не працювали. Більшість жінок проживають і скоїли злочин у м.Тростянці (60%), решта - у селах Тростянецького району.
Дослідження наявності в діях засуджених жінок повторності чи рецидиву злочинів, показало, що дві жінки вже мали кримінальний досвід і судимість. Решта 13 жінок судимості не мали, у двох з них судимість відповідно до статті 89 КК України була погашена.
У порівнянні з попереднім періодом у 2014 році з 7 до 3 осіб зменшилась кількість засуджених неповнолітніх. Вказані засуджені є особами чоловічої статі, вчинили злочин у віці від 15 до 17 років, навчаються у навчальних закладах, проживають у м.Тростянці. Одного неповнолітнього було засуджено за вчинення разом з повнолітнім з погашеною судимістю у сукупності злочину середньої тяжкості (частина перша статті 122 КК України) та тяжкого злочину (частина 4 статті 296 КК України), двох неповнолітніх - за вчинення за попередньою змовою тяжкого злочину (частина друга статті 289 КК України).
Двоє неповнолітніх вчинили вказані вище злочини вперше, не маючи судимості, але разом із співвиконавцями з кримінальним досвідом.
Проведене вивчення показало, що найбільш схильними до вчинення злочинів є особи у віці до 40 років, з середньою освітою, які не працюють або мають низький нерегулярний дохід, не мають сім’ї та нормальних соціальних зв’язків, деякі схильні до зловживання спиртними напоями, мають кримінальний досвід або попали під уплив раніше судимих осіб. Найбільш поширеними є умисні корисливі, насильницько-корисливі злочини, хуліганства, злочини у сфері обігу наркотичних засобів. Основними причинами та умовами скоєння корисливих злочинів є економічна криза, падіння виробництва, майнове розшарування населення, велика кількість безробітних та прагнення окремих осіб до легкого збагачення. Вчинення злочинів особами, що мають судимість, крім стійких злочинних переконань, у тому числі обумовлено недієвістю системи ресоціалізації засуджених, неефективністю профілактичної роботи у межах адміністративного нагляду.