flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Із 1 січня 2013 року набрали чинності ряд законодавчих актів.

20 травня 2013, 16:24

 


1. Податковий кодекс України в редакції від 19.11.2012 р.

Обкладаються податком на нерухомість приватні особи. Об’єктом оподаткування стануть квартири площею від 120 квадратних метрів і житлові будинки площею від 250 квадратних метрів. Право на затвердження ставки податку надано органам місцевого самоуправління. Для власників нерухомого майна в м. Києві податок встановлений від 1% до 2,7% мінімальної заробітної плати за 1 кв.м.

2. Закон України «Про зайнятість населення» від 5.07.2012 № 5067-VI

Метою даного закону є удосконалення механізмів забезпечення державою конституційного права кожної особи на працю, сприяння зайнятості окремим категоріям населення, зокрема молоді, та створення додаткових робочих місць.

У законі знайшли своє відображення низка суттєво нових механізмів сприяння та забезпечення зайнятості. Запроваджується система стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць та працевлаштування осіб, які потребують додаткових гарантій з працевлаштування. Надається додаткова підтримка молодим спеціалістам шляхом організації стажування та стимулювання до працевлаштування у селах і селищах. Будуть розширені можливості для підвищення конкурентоспроможності громадян віком старше 45 років. Статус безробітного можливо буде отримати з першого дня реєстрації в Службі зайнятості. 

3. Закон України «Про внесення змін до статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо сплати єдиного внеску» від 16.10.2012 № 5455-VI

Закон передбачає удосконалення норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», що дає можливість зменшити кількість платіжних документів, які формуються платником для сплати єдиного внеску, встановлює порядок розподілу єдиного внеску за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

4. Закон України «Про гарантії держави стосовно виконання судових рішень» від 5.06.2012 № 4901-VI

Державою гарантується виконання рішень суду щодо стягнення коштів і зобов’язання вчинити певні дії, боржником за якими є держаний орган або державне підприємство, установа, організація. Виконання таких рішень суду буде здійснюватися Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.


5. Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо необхідності обов'язкового надання витягів та виписок з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 2.10.2012р. № 5410-VІ

Відміняє обов’язкове подання витягів і виписок із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зокрема, при вчиненні нотаріальних дій.

6. Закон України «Про Державний земельний кадастр» від 7.07.2011р. № 3613-VI

Закон установлює правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру – єдиної державної геоінформаційної системи відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

7. Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» від 11.02.2010р. № 1878-VІ

Державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному цим Законом, здійснюється державними реєстраторами органу державної реєстрації, утвореним Міністерством юстиції України, а також нотаріусами.

Нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора, має доступ до Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек.

8. Закон України «Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» щодо ставок за проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно» від 20.11.2012 N 5508-VI

Законом встановлюються ставки державного мита за державну реєстрацію: права власності на нерухоме майно – у розмірі 7 нмдг; іншого речового права на нерухоме майно, обтяження права на нерухоме майно – у розмірі 3 нмдг. 

9. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 6.09.2012р. №5245-VI

Законом внесені зміни у Земельний кодекс України, Закони України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності», «Про землеустрій», «Про оренду землі» та інші нормативні акти в частині, що стосується передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки, а також повноважень відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності.

10. Безоплатна вторинна правова допомога

      Законом України «Про безоплатну правову допомогу», який набрав чинності 9 липня 2011 року, передбачено формування в Україні системи безоплатної правової допомоги.

Відповідно до Закону система складається з двох взаємопов’язаних складових – систем безоплатної первинної та безоплатної вторинної правової допомоги.

     Безоплатна первинна правова допомога передбачає надання правової інформації, консультацій, роз’яснень з правових питань, складення заяв, скарг, інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру). Право на отримання такої допомоги мають всі особи, які перебувають під юрисдикцією України, а надавати її з 9 липня 2011 року зобов’язані всі органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

     Безоплатна вторинна правова допомога полягає у забезпеченні захисту особи від обвинувачення, представництва особи в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, а також складенні документів процесуального характеру. Право на отримання такої допомоги мають малозабезпечені особи, а також особи, віднесені до певних соціально вразливих груп (діти-сироти, ветерани війни, реабілітовані особи, інші категорії осіб). Таку допомогу надаватимуть спеціально створені протягом 2012 – 2014 років центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

11.  Кабмін затвердив нові правила дорожнього руху

З 15 квітня вступила  в дію нова редакція правил дорожнього руху, прийнята 11 лютого на засіданні Кабміну.

Документ передбачає цілу низку нововведень, повідомляє "Комерсант-Україна".

"Ми суттєво конкретизували деякі положення ПДР, ввели нові визначення. Усі зміни внесені з урахуванням міжнародного досвіду й спрямовані на профілактику безпеки дорожнього руху",— пояснив начальник Центру безпеки руху й автоматизованих систем при МВС Сергій Будник. 

Зокрема, документом вводяться такі поняття, як "газон" ("ділянка однорідної території з дерновим покриттям, який штучно створюється шляхом посіву й вирощування дерностворюючих трав") і "маневрування" ("початок руху, перелаштування транспортного засобу з однієї смуги в іншу, поворот вправо або вліво, розворот, рух заднім ходом, з'їзд на узбіччя").

Зупинка й стоянка на газонах буде заборонена. 

Також, згідно новим ПДР, темним часом доби є "частина доби від заходу до сходу сонця". Раніше було передбачено, що це період від закінчення вечірніх сутінків (30 хвилин після заходу) до початку ранкових сутінків (30 хвилин до сходу).

Крім того, за новими правилами, дорожні знаки мають перевагу над дорожньою розміткою.

"Раніше дорожні знаки нерідко суперечили розмітці. Бувало так, що розмітка вказує на можливість руху зі смуги в різних напрямках, а знак над дорогою показує, що рухатися можна тільки прямо. При цьому було незрозуміло, чим керуватися водієві. Зараз пріоритет буде закріплений за постійним знаком",- розповів експерт у сфері транспортного права Антон Кравченко, який брав участь у розробці нових правил.

Крім іншого, буде введено низку нових дорожніх знаків, наприклад, "Пункт зупинки трамвая", "Кінець пункту зупинки трамвая", "Культова споруда", "Промислова зона", "Фото-, відеофіксація порушень".

До білої й жовтої дорожньої розмітки додасться розмітка синього (місця парковки на проїжджій частині) і жовтогарячого кольору (тимчасова розмітка). 

У новій редакції закріплене положення, згідно з яким з 1 жовтня до 1 травня всі транспортні засоби за межами населених пунктів повинні будуть їздити з увімкнутими ходовими вогнями або ближнім світлом фар.

Це, на думку авторів змін, дозволить поліпшити реакцію водіїв на дорожні умови.

Із ПДР виключений пункт, згідно з яким обгін транспортних засобів дозволяється тільки з лівої сторони.

 "Цей пункт суперечив поняттю "обгін", який сам по собі передбачає виїзд на зустрічну смугу, що знаходиться тільки ліворуч від автомобіля. Праворуч, як відомо, може бути тільки смуга для руху в одному напрямку з вами",— розповів співрозмовник у ДАІ, відзначивши, що даний пункт не означає дозволу на обгін справа, узбіччям дороги. 

Також у нових правиласх немає чіткого положення про необхідність зміни шин з початком нового сезону.

Вказується лише, що у випадку постійної експлуатації транспортного засобу на дорогах зі слизькою проїжджою частиною "рекомендується використовувати шини, що відповідають стану проїжджої частини".