Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Законопроектом (реєстр. №2711) пропонується, зокрема, встановити, що до складу апеляційного суду входять судді, обрані на посаду судді безстроково; до складу вищого спеціалізованого суду входять судді, обрані на посаду судді безстроково, які мають стаж роботи на посаді судді не менше семи років, з яких не менше двох років на посаді судді апеляційного суду; суддею Верховного Суду може бути особа, яка має стаж роботи на посаді судді не менше п'ятнадцяти років, з яких не менше п’яти років на посаді судді вищого спеціалізованого суду.
Під час обговорення проекту члени Комітету зазначали, що Конституція України містить загальні вимоги щодо зайняття посади професійного судді в судах загальної юрисдикції, визначає їх способи - призначення вперше і обрання безстроково. Водночас, згідно з частиною 4 статті 127 Основного закону законодавець повноважний встановлювати додаткові вимоги до окремих категорій суддів щодо стажу, віку та їх професійного рівня порівняно із основними вимогами для зайняття посади професійного судді.
Наголошувалося також, що чинним Законом "Про судоустрій і статус суддів" передбачені додаткові вимоги щодо стажу роботи на посаді судді. Зокрема, встановлено, що до складу апеляційного суду входять судді, які мають стаж роботи на посаді судді не менше п'яти років; до складу вищого спеціалізованого суду входять судді, обрані на посаду судді безстроково; а суддею Верховного Суду може бути особа, яка має стаж роботи на посаді судді не менше п'ятнадцяти років або суддя Конституційного Суду.
На засіданні йшлося також про те, що законопроектом пропонується посилити вимоги щодо стажу роботи на посаді судді до окремих категорій суддів. Народні депутати зазначали, що за Конституцією України набуття громадянином України статусу професійного судді пов'язане з настанням відповідного юридичного факту - призначення чи обрання його на цю посаду. Зайняття посади судді здійснюється шляхом призначення вперше, а обрання - після закінчення строку, на який його було призначено. Таким чином, вважають парламентарії, є недоцільним внесення змін до частини 4 статті 26 Закону "Про судоустрій і статус суддів", оскільки обрання судді безстроково фактично означає, що він має стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років.
На думку народних депутатів, запропоновані законопроектом зміни також не враховують принципу спеціалізації у побудові система судів загальної юрисдикції в Україні, та не спроможні сприяти забезпеченню судової системи більш кваліфікованими і досвідченими кадрами.