flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судова реформа. Що відбувається та чого чекати

27 листопада 2017, 09:27

Суддя Маслов Віктор Васильович підготував текст в місцеву пресу на тему: Судова реформа. Що відбувається та чого чекати

2 червня 2016 року Верховна Рада України ухвалила два документи – зміни до Конституції України щодо правосуддя та Закон України «Про судоустрій і статус суддів», у новій редакції, тим самим розпочавши процес реформування судової системи.

За головну мету проведення судово-правової реформи було поставлено створення законодавчих та організаційних умов для утвердження в Україні незалежної, ефективної та відповідальної судової влади, якій довірятиме суспільство.

Про перші кроки на шляху проведення судової реформи можемо говорити вже сьогодні.

Так, законодавчими змінами було передбачено процес ліквідації Верховного Суду України та  системи вищих спеціалізованих судів – Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України, Вищого спецiалiзованого суду України з розгляду цивільних i кримінальних справ.

Натомість було визначено, що ці суди має замінити новостворений Верховний Суд, сформований з числа суддів, відібраних на конкурсній основі.

Процедура конкурсного відбору на зайняття посади судді Верховного Суду розпочалась 7 листопада 2016 року та тривала 9 місяців, протягом яких учасникам відбору довелось пройти чимало випробувань під час різних етапів конкурсу.

Загалом, для участі у конкурсі зареєструвалося 1436 кандидатів, 846 осіб подали документи на участь, із яких до конкурсу було допущено 653.

Учасники конкурсу пройшли професійні й психологічні тести, перевірки Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції та Громадської ради доброчесності. Вища кваліфікаційна комісія суддів України провела співбесіди з кандидатами та за результатами конкурсу визначила 120 переможців.

Як зазначив голова комісії Сергій Козьяков: "Серед переможців конкурсу є професори і викладачі вищих навчальних закладів, суддя-доброволець, який боронив донецький аеропорт, правозахисники з досвідом роботи в Європейському суді з прав людини, адвокати, які отримали освіту в провідних міжнародних університетах.»

Слід зазначити, що серед переможців є і представники Сумської області. Так, діюча суддя Апеляційного суду Сумської області Алла Миколаївна Макаровець та колишній суддя цього ж суду Прокопенко Олександр Борисович (який до останнього часу займав посаду судді Верховного Суду України), успішно подолали всі етапи конкурсу та  засвідчили свій високий професіоналізм.

10 листопада 2017 року, Президент Петро Порошенко підписав указ про призначення 113 суддів нового Верховного Суду з числа переможців конкурсу, які  вже найближчим часом мають розпочати роботу новоствореного суду.

Окрім утворення Верховного Суду судовою реформою також передбачено утворення нового суду з питань інтелектуальної власності. Державна судова адміністрація України вже визначила кількість суддів в цьому майбутньому суді, а Вищою кваліфікаційною комісією суддів України оголошено конкурс на 21 посаду суддів.

Серед іншого, законодавчі зміни визначили важливою складовою у судовій реформі  проведення оптимізації судової системи, що передбачає собою укрупнення судів. Масштаби очікуваних переформатувань, у цьому зв’язку, є дуже значними.

Для громадян оптимізація судів повинна зняти проблему, коли через брак суддів неможливо розглянути конкретну справу в суді. При цьому, оптимізація передбачає визначення спеціалізації для суддів, що забезпечить якість судочинства і усуне судову тяганину.

Як зазначає голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк: «На даний момент місцевих загальних судів - 663. Ця цифра включає і ті суди, які призупинили свою роботу в зоні АТО і на тимчасово окупованій частині території України. Фактично сьогодні функціонують 585 судів. З них 60% припадає на нечисленні суди (де штатна чисельність - 3-5 суддів), і проблема з судочинством стосується саме їх. Тим більше, що там часто не вистачає суддів. На сьогодні в судах вакантні близько 1000 посад. Зростає кількість місцевих загальних судів, де немає жодного судді.»

Наведена проблема є дуже актуальною і для Тростянецького району Сумської області, адже у місцевому суді замість п’яти суддів, передбачених штатною чисельністю, свої повноваження здійснюють лише двоє суддів (Линник Оксана Сергіївна та Щербаченко Марина Вікторівна), що має своїм наслідком збільшення строків розгляду справ.

Проект інтерактивної мапи українських судів, що мають утворитись внаслідок оптимізації, нещодавно було доведено до всіх судів України. Згідно з вказаною мапою, на базі Охтирського міськрайонного суду Сумської області передбачено утворення Охтирського окружного суду, до складу якого мають також увійти Тростянецький та Великописарівський районні суди Сумської області. Загальна кількість посад суддів новоутвореного суду має становити 16 одиниць.

За словами голови Державної судової адміністрації України Зеновія Холоднюка: «при утворенні окружних судів нинішні приміщення місцевих загальних судів мають залишатися. Людям для подачі позовів не потрібно буде їхати кудись в інше місце. І судді залишаться працювати на своїх місцях. Тільки у випадку з кримінальними справами може бути так, що в певний суд будуть з'їжджатися судді з інших районів для забезпечення колегіальності розгляду. Передбачається, що рішення суду людина зможе отримати в найближчих приміщеннях суду. Крім того, з впровадженням електронного суду учасники судового процесу зможуть отримувати копії судових документів через спеціально створений електронний кабінет, не виходячи зі свого будинку або офісу. Тобто люди страждати від оптимізації судів не будуть.»

Слід зазначити, що судова реформа передбачає не лише структурні зміни в системі судів, а і процедури, які покликані оновити суддівський корпус та перевірити діючих суддів на відповідність займаній посаді.

Реалізацію цього напрямку реформи, згідно наданих повноважень, здійснює Вища кваліфікаційна комісія суддів України (далі - Комісія).

Після закінчення конкурсу до Верховного Суду Комісією було розпочато кваліфікаційне оцінювання 999 діючих суддів, у тому числі і відносно судді Тростянецького районного суду Сумської області Маслова Віктора Васильовича.

Як процедура, кваліфікаційне оцінювання передбачає визначення здатності судді здійснювати правосуддя у відповідному суді або відповідності судді займаній посаді. У рамках судової реформи всі діючі судді мають пройти таке оцінювання. Судді, які складуть оцінювання незадовільно, будуть звільнені.

Під час кваліфікаційного оцінювання діючий суддя має підтвердити свою компетентність, професійну етику та доброчесність.

Кваліфікаційне оцінювання складається з таких етапів: тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей, іспит, співбесіда за результатами дослідження досьє.

Стартувало оцінювання 30 жовтня 2017 року з тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей судді, у ході якого оцінюватимуться чотири блоки: особиста компетентність, соціальна компетентність, доброчесність та професійна етика судді. При цьому буде з’ясовуватись рівень співпадіння показників із ідеальним профілем судді: високий, середній або низький.

Психологічні тести мають оцінити наявні ризики, тобто вони оцінюють майбутнє. Водночас Комісія досліджуватиме всю наявну інформацію про суддю, щоб оцінити його особистість.

Одночасно з проведенням кваліфікаційного оцінювання суддів Комісією було розпочато безпрецедентний за своїм масштабом відбірковий іспит у межах процедури добору кандидатів на посаду судді місцевих судів.

Так, 31 жовтня 2017 року, 4128 кандидатів одночасно прийняли участь у  першому етапі добору, склавши анонімне письмове тестування. Іспит проводився у Міжнародному виставковому центрі (м. Київ) і полягав у складенні двох анонімних письмових тестувань з метою перевірки: рівня володіння державною мовою та рівня загальних теоретичних знань у сфері права. Успішно склали анонімне тестування 700 осіб, серед яких 28 осіб є представниками Сумської області. Вказані кандидатів допущено до наступного етапу добору - складення тестувань особистих морально-психологічних якостей, що розпочинаються 13 листопада 2017 року. Спостерігали за іспитом 9 представників міжнародних проектів Європейського Союзу, Ради Європи, США та Канади.

У подальшому, кандидатів на посаду судді чекає, ще ряд складних етапів добору, серед яких: проведення спеціальної перевірки, проходження спеціальної підготовки; складення кваліфікаційного іспиту, участь у конкурсі на заміщення вакантної посади судді на основі рейтингу кандидатів, які взяли участь у такому конкурсі.

Результатом таких суддівських доборів має бути поступове заповнення значної кількості суддівських вакансій, які утворились упродовж останніх років.

Загалом, зазначені вище кроки з впровадження судової реформи безумовно є важливими на шляху становлення незалежної та професійної судової гілки влади. Разом із тим, попереду ще тривалий процес реалізації вже ухвалених змін до законодавства, які мають за мету наблизити судову систему України до високих міжнародних стандартів.