Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Верховна Рада прийняла Закон "Про Вищий антикорупційний суд", проект якого був внесений до парламенту Президентом України ще у грудні 2017 року.
При підготовці законопроекту до другого читання до нього надійшло майже 2 тис. поправок, однак найбільш дискусійними виявилися правки щодо права вето на призначення суддів ради міжнародних експертів.
Закон визначає засади організації та діяльності Вищого антикорупційного суду, спеціальні вимоги до суддів цього суду та гарантії їх діяльності, а також особливості проведення конкурсу на посаду судді Вищого антикорупційного суду.
Підсудність Вищого антикорупційного суду
Вищий антикорупційний суд здійснюватиме правосуддя як суд першої та апеляційної інстанцій у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до його підсудності процесуальним законом, а також шляхом здійснення у випадках та порядку, визначених процесуальним законом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у таких кримінальних провадженнях.
Територіальна юрисдикція (підсудність) Вищого антикорупційного суду поширюватиметься на всю територію України.
Вищому антикорупційному суду будуть підсудні кримінальні провадження стосовно корупційних злочинів, передбачених в примітці статті 45 Кримінального кодексу України, статтями 2062, 209, 211, 3661 Кримінального кодексу України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п’ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України.
Кримінальне провадження у Вищом антикорупційному суді здійснюватиметься:
1) в суді першої інстанції – колегіально судом у складі трьохсуддів, хоча б один з яких має стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років;
2) в апеляційному порядку – колегіально судом у складі трьохсуддів, хоча б один з яких має стаж роботи на посаді судді не менше п'яти років.
Кримінальне провадження у Вищому антикорупційному суді під час досудового розслідування здійснюється слідчим суддею одноособово, а в разі оскарження його ухвал в апеляційному порядку – колегіально судом у складі не менше трьох суддів.
Обрання та призначення суддів антикорупційного суду
Кількість суддів Вищого антикорупційного суду у законі не визначена, а лише передбачено, що їх кількість визначається відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у межах видатків, передбачених у Державному бюджеті України на утримання цього суду, та із окремим встановленням, у межах кількості суддів Вищого антикорупційного суду, кількості суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.
На посаду судді Вищого антикорупційного суду може бути призначений громадянин України, якщо він відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, передбаченим Законом України «Про судоустрій та статус суддів», а також володіє знаннями та практичними навичками, необхідними для здійснення судочинства у справах, пов’язаних з корупцією, та відповідає одній із таких вимог: стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років; науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років; досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, щонайменше сім років; сукупний стаж роботи суддею, науковцем або адвокатом щонайменше сім років.
Конкурс на посади антикорупційних суддів проводитиме ВККСУ, однак перевірку кандидатів на відповідність критеріям доброчесності та професійної етики перевіряти не Громадська рада доброчесності, а спеціально створена Громадська рада міжнародних експертів.
Початок роботи Вищого антикорупційного суду
Вищий антикорупційний суд мають сформувати протягом року з дня набрання чинності цим Законом: оголосити та провести конкурс на посади суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду та на посади інших суддів Вищого антикорупційного суду, за результатами проведеного конкурсу призначити суддів Вищого антикорупційного суду.
День початку роботи Вищого антикорупційного суду визначатиметься рішенням зборів цього суду, що публікуватиметься на веб-порталі судової влади та в газеті "Голос України".
Вищий антикорупційний суд розпочне роботу за умови призначення за результатами конкурсу щонайменше 35 суддів Вищого антикорупційного суду, у тому числі щонайменше десять із яких мають бути суддями Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.
Додатков ігарантії безпеки суддів
Суддям Вищого антикорупційного суду надаватимуться додаткові гарантії забезпечення їх особистої безпеки та особистої безпеки членів їхніх сімей, близьких осіб та збереження їх нього майна.
Суддям Вищого антикорупційного суду, а у разі потреби за його заявою також членам його сім’ї, надаватиметься цілодобова охорона. Також за заявою судді Вищого антикорупційного суду здійснюватиметься цілодобова охорона особистого або службового житла судді.
Житло судді Вищого антикорупційного суду оснащуватиметься охоронною сигналізацією та кнопками тривожної сигналізації.
Охорону судді Вищого антикорупційного суду, членів його сім’ї, а також охорону житла судді забезпечуватиме Служба судової охорони, яка, до слова, ще досі не створена.
Прийнятий Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Українське право
http://ukrainepravo.com/news/ukraine/zakon-pro-vyshchyy-antykoruptsiynyy-sud-pryynyato/