flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Презентовано програму відновного правосуддя для неповнолітніх

20 липня 2018, 15:58

Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи Міжвідомча координаційна рада з питань правосуддя щодо неповнолітніх підготувала пілотний проект програми відновного правосуддя для неповнолітніх на базі системи надання безоплатної правової допомоги.

Як  йдеться на сайті Координаційного центру з надання правової допомоги, програма відновлення ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях і має на меті максимально раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу.

Програма застосовується у випадках вчинення неповнолітніми злочинів невеликої та середньої тяжкості і передбачає зустріч неповнолітнього з потерпілими за участі медіатора з метою забезпечення відшкодування завданої шкоди та примирення сторін.

Учасниками програми є: прокурори, медіатори, працівники органів пробації та працівники регіональних центрів БПД.

Прокурор, зокрема, визначає кримінальне провадження за участю неповнолітнього на відповідність умовам програми відновлення і бере згоду сторін на участь у програмі.

Координатор контактує зі сторонами провадження, які прийшли у центр самостійно, приймає рішення про призначення медіатора, організовує попередні зустрічі між сторонами та медіатором з метою підготовки та укладення угоди про примирення і організовує зустріч неповнолітнього з метою підготовки та укладення угоди про примирення.

Працівник органу пробації проводить оцінку ризиків і потреб неповнолітнього, складає проект індивідуального плану роботи з неповнолітнім і контролює виконання заходів, а також інформує прокурора і координатора про результати виконання.

Медіатор проводить попередні зустрічі зі сторонами і законним представником неповнолітнього, роз’яснює процедуру програми відновлення і у випадку згоди на участь пропонує підписати відповідну угоду.

Він повідомляє координатора правової допомоги про необхідність організації зустрічі мультидисциплінарної комісії, організовує та проводить медіаційну зустріч сторін, готує текст угоди за результатами домовленості сторін, передає прокурору угоду, а координатору звіт.

Зазначимо, угода є цивільно-правовою, а не угодою у рамках КПК. Документ містить два види зобов’язань неповнолітнього: щодо відшкодування шкоди потерпілому, щодо проходження додаткових заходів реабілітаційного характеру, що передбачені в індивідуальному плані.

Угода є підставою для звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності на підставі ст. 46 ККУ і ст. 48 ККУ.

Якщо угоду не було укладено, то участь у програмі і визнання ним своєї вини не може бути використано проти неповнолітнього.

Передбачається, що фахівці системи безоплатної правової допомоги стануть координаторами процесу відновного примирення. Наразі уже триває навчання адвокатів та фахівців регіональних центрів системи БПД основам медіації.

Також у плані дій – формування Реєстру медіаторів з числа адвокатів, які пройшли навчання та залучатимуться до реалізації пілотного проекту, розроблення Методики щодо оплати послуг адвокатів-медіаторів із відповідною звітністю і підписання Наказу Міністерства юстиції України про реалізацію пілотного проекту щодо застування «Програми відновлення».

Програма відновлення реалізується в межах багатостороннього меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством юстиції України, Координаційним центром з надання правової допомоги, Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Програмою USAID «Нове правосуддя».

Українське право