Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Помічники суддів – чимала ланка судової системи, створена для забезпечення організаційної ефективності судді та скорочення його часових витрат. Помічники суддів відіграють важливу роль у судовому процесі, оскільки фактично долучені до проектів судових рішень.
Як завжди, день помічника судді розпочинається з опрацювання документів, які знаходяться у провадженні судді. Це стосується, зокрема, документів у справах, які були залишені суддею без руху, відповіді на запити. Кожний документ потребує обговорення з суддею та вирішення подальших дій стосовно нього та справи безпосередньо.
У подальшому йде опрацювання справ, які знаходяться на розгляді, зокрема це підготовка проектів процесуальних документів по них.
Отримавши доручення від судді з приводу написання проектів текстів судових рішень та обговоривши питання, які потребують окремої уваги у кожній справі, більша половина дня присвячується сааме підготовці цих проектів.
З огляду на те, що по деяким судовим справам у судовому засіданні суддя проголошує лише вступну і резолютивну частини рішення чи ухвали, на виготовлення їх повного тексту у помічника судді є не більше десяти днів, а якщо справа розглянута в порядку спрощеного провадження – не більше п’яти днів. У деяких випадках, за наслідками розгляду складної справи, написання лише одного проекту займає майже цілийдень.
На черзі – робота зі справами. Взагалі вивчення та аналіз матеріалів справи, підготовкавідповіднихпроцесуальнихдокументівзаймаєбагато часу та потребує зосередженості. Усі виготовлені помічником судді проекти процесуальних документів у подальшому передаються на перевірку та корегуванняс удді.
До речі, посада помічника судді є фактично першою сходинкою на шляху до посади професійного судді.
В Тростянецькому районному суді допомагають служителям Феміди чотири помічника судді: Безкоровайна Сніжана Сергіївна,працює в суді з 07 вересня 2002 року, закінчила Національний університет «Юридична академія ім..Ярослава Мудрого», Ничипорчук Тетяна Олександрівна, працює в суді з 10 вересня 2001 року, закінчила Національний університет внутрішніх справ та Одеську юридичну академію, Рагуліна Ольга Вікторівна, працює в суді з 30 грудня 2003 року, закінчила Національний університет внутрішніх справ та Ткаченко Олена Олександрівна, розпочала свою трудову діяльність на посаді секретаря суду, працює в суді з 01 лютого 2008 року , закінчила Національний університет внутрішніх справ.
Також хочемо звернути увагу на важливість роботи секретаря судового засідання та більш детально розглянути його правовий статус. Всього у штаті Тростянецького районного суду Сумської області є п’ять посад секретарів судового засідання. Секретар судового засідання, як учасник судового розгляду, є важливою процесуальною фігурою і відіграє допоміжну роль в судочинстві. Проте, незважаючи на важливість роботи секретаря судового засідання та його незамінність для судді, його правовому статусу на законодавчому рівні не приділено належної уваги.
Отже, секретар судового засідання входить до складу апарату суду, який відповідно до статті 155 Закону України «Про судоустрій і статус суддів України» здійснює організаційне забезпечення роботи суду. Виходячи зі змісту ст. 63 Кодексу адміністративного судочинства України, варто зазначити, що секретар судового засідання виконує цілу низку важливих функцій не тільки в організації і проведенні судового засідання, а й поза його межами.
Секретар судового засідання під час судового розгляду цивільної, кримінальної, адміністративної чи справи про адміністративні правопорушення здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Оскільки фіксування судового засідання ведеться за допомогою технічних засобів, то звідси випливає такий обов’язок секретаря судового засідання, як уміння вільно користуватися програмним забезпеченням. Фіксація повинна бути повною і правильною.Одночасно із технічним записом судового засідання секретар судового засідання веде журнал судового засідання, який невідкладно підписує після судового засідання і приєднує його до справи. Ніхто інший з учасників судового провадження журнал підписувати не повинен. Саме підписання секретарем судового засідання журналу судового засідання підтверджує процесуальний характер дій секретаря.
Окрім того, секретар судового засідання повинен вміти формулювати швидко і грамотно ті основні думки, які викладаються судом, сторонами, учасниками процесу в ході судового засідання, оскільки все це також відображається у журналі судового засідання. Одночасно секретар судового засідання зобов’язаний володіти ще й дуже хорошою пам’яттю і швидкістю набору, оскільки особи не диктують, а висловлюються швидко, інколи досить емоційно.
Безпосередньо перед розглядом цивільної справи секретарем судового засідання перевіряє явку учасників судового процесу та вживаються заходи до з'ясування причин неявки, уточнюються відомості про вручення судових викликів, повідомлень, судових повісток та інших матеріалів, про що доповідається судді.
Після розгляду справи або відкладення її на інший час на повістках осіб, викликаних у суд, відмічається час їх явки та час залишення суду, завіряється цей запис підписом секретаря судового засідання та відбитком відповідного штампа суду. Після здійснення необхідних дій щодо оформлення завершеної розглядом справи передає справу на зберігання в канцелярію суду.
Секретарі судового засідання Тростянецького районного суду Сумської області, розуміючи рівень відповідальності, покладеної на них, виконують свої посадові обов’язки сумлінно та оперативно, постійно підвищують рівень професійних знань та вдосконалюють фахові уміння й навички.
Секретарями судового засідання в нашому суді працюють: Горлянд Світлана Вікторівна, розпочала свою трудову діяльність з посади секретаря суду 19 січня 2005 року, на посаді секретаря судових засідань працює з 07 вересня 2012 року, закінчила технікум Сумського національного університету та Вищий навчальний заклад «Університет сучасних знань», Лобода Тетяна Сергіївна працює в суді з 01 жовтня 2003 року,закінчила Українську академію банківської справи, Ноздріна Вікторія Олександрівна, працює в суді з 06 листопада 2006 року, закінчила Сумський державний університет, Федченко Наталія Володимирівна працює на посаді секретаря судових засідань з 16 січня 2004 року, закінчила Українську академію банківської справи Національного банку України.
Кожен секретар судового засідання щоденною працею формує позитивний імідж не тільки працівника апарату суду, а й судової системи в цілому.
З урахуванням обсягу роботи в суді запроваджена посада консультанта суду. В нашому суді посаду консультанта суду з 1 серпня 2002 року займає Смілянська Римма Вікторівна.
Консультант суду здійснює систематизацію законодавства та судової практики, облік та зберігання актів законодавства та судової практики, здійснює ведення контрольних кодексів, інформує працівників суду про зміни в чинному законодавстві України та судовій практиці судових органів вищого рівня, організовує роботу бібліотеки суду, підбір літератури для працівників суду;контролює ведення діловодства в суді;координує роботу архіву суду, надає методичну та практичну допомогу працівникам архіву суду; здійснює облік звернень громадян та юридичних осіб, проводить аналіз роботи суду з розгляду звернень; за дорученням голови суду чи керівника апарату суду готує проекти відповідей на звернення від громадян та інформаційні запити.
Кожен тиждень проводиться оперативна нарада з працівниками суду. Під час наради консультант суду виконує обов’язки секретаря: уважно слухає та записує усе, про що доповідають на нараді. Адже потім необхідно підготувати протокол цієї наради.
Після завершення наради консультант суду збирає необхідні довідки та інформаційні матеріали та приступає до написання протоколу, який потім передає на вичитку головуючому судді на оперативній нараді або керівнику апарату суду.
Консультант суду виконує обов’язки прес-секретаря суду і займається організаційними питаннями з приводу проведення Днів відкритих дверей, висвітлення інформації щодо діяльності суду на веб-сторінкі Тростянецького районного суду на сайті «Судова влада» та на сторінці суду у фейсбуці. Двері Тростянецького районного суду завжди відкриті для учнів та студентів, які бажають поповнити скарбницю своїх знань щодо організації роботи судової системи, та, звичайно, визначитися, чи бажають вони працювати у цій галузі, так би мовити побачити увесь механізм у дії.
До обов’язків консультанта суду також входить виконання інших доручень голови суду та керівника апарату суду.
Окрім того, Римма Смілянська навчається та підвищує рівень власної кваліфікації, постійно вдосконалює свої знання, вміння та навички.