Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Вже тривалий час Тростянецький районний суд Сумської області працює в умовах кадрового дефіциту та надмірного навантаження на суддів. З 2017 року з 5 суддів за штатом фактично правосуддя здійснювали у різні періоди то один, то двоє суддів. З травня 2019 року у штаті суду фактично працює 2 суддів, 3 посади є вакантними. При цьому правосуддя здійснює лише суддя Линник О.С. У судді Щербаченко М.В. з 18 жовтня 2018 року закінчився п’ятирічний термін повноважень, а тому до ухвалення рішення про призначення судді безстроково, вона не має права розглядати справи.
Отже, з огляду на викладене на цей час у суді склалось непропорційне робоче навантаження на суддю Линник О.С., яка фактично працює за п’ятьох суддів і є також головою суду і виконує відповідні адміністративні повноваження. Крім того, суддя Линник О.С. є єдиною слідчою суддею на території м.Тростянця і Тростянецького району, і для розгляду невідкладних клопотань слідчих/прокурорів чергує всі вихідні та святкові дні.
Виходячи з положень КПК України пріоритетними для розгляду є кримінальні провадження щодо неповнолітніх та стосовно осіб, які перебувать під вартою, а також клопотання слідчих, що постійно надходять до суду, які підлягають вирішенню негайно або у стислі строки (клопотання про надання дозволу на проведення обшуку, про надання дозволу на затримання особи, застосування запобіжних заходів, призначення судово-медичної експертизи трупу тощо).
З початку року до суду станом на 27.05.2019 року надійшло 1004 справи та матеріали. Середньомісячне надходження справ і матеріалів за січень-травень 2019 року до суду склало близько 200 справ та матеріалів в місяць. На цей час увесь цей обсяг матеріалів передаються для розгляду одній судді.
При цьому річне нормативне навантаження на суддю, яке було визначено Радою суддів України, має складати 183 справи.
Такий обсяг надходжень на одного суддю на місяць неминуче призводитиме до зростання кількості справ та матеріалів, що перебувають на розгляді суду, будуть збільшуватись строки розгляду справ і матеріалів і така негативна тенденція, нажаль, лише буде набирати оберти. Окреслена ситуація, яка склалась у багатьох судах України, перешкоджає призначенню та проведенню розгляду справ у визначені законом строки.
Наразі інтервал між засіданнями у справі не перевищує місяця, що досягається проведенням щодня суддею Линник О.С. від 12 до 16 засідань у різних справах. Проте, при постійному збільшенні навантаження інтервали між засіданнями можуть також збільшуватись.
Слід зазначити, що суд вживає всіх можливих заходів для організації належної роботи суду в таких умовах. На зборах суддів була обговорена ситуація, яка склалась, у результаті чого були надіслані звернення до Ради суддів України, Вищої кваліфікаційної комісії України та Державної судової адміністрації України з пропозиціями, які б могли нормалізувати роботи суду, зокрема прискорити завершення кваліфікаційного оцінювання суддів Тростянецького районного суду Сумської області, через оголошення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів або відрядження суддів з інших судів.
Самостійно вплинути на кадрову ситуацію, що склалась, або покращити її до вирішення питання обрання суддів ані керівництво суду, ані апарат суду не мають можливості.
Державна судова адміністрація України на звернення суду у травні 2019 року інформувала, що звернулась до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з повідомленням про необхідність відрядження до Тростянецького районного суду Сумської області двох суддів для врегулювання ситуації, що виникла внаслідок надмірного навантаження на суддів.
Ураховуючи викладене, просимо з порозумінням ставитись до зазначеної проблеми, сподіваючись на те, що компетентні органи держави найближчим часом зможуть вжити заходів для заповнення вакантних посад суддів та завершення процедури кваліфікаційного оцінювання суддів.
Прес-служба суду