Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Незважаючи на посилення у 2016 році адміністративного стягнення за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння та за відмову водія від проходження огляду на стан сп'яніння кількість правопорушень, передбачених статтею 130 КУпАП не зменшується, а у весняно – літній періоди навіть збільшується.
За січень-травень поточного року до суду надійшло 67 протоколів, складених поліцейськими за фактами вчинення водіями указаних правопорушень. Проте, за останній місяць відбулось значне зростання кількості таких справ. Так, до Тростянецького районного суду Сумської області протягом травня цього року надійшов 31 протокол про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 130 КУпАП, що майже удвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року (травень 2018 року).
Суддею Линник О.С. стосовно 12 з указаних протоколів ухвалено відповідні рішення, решта протоколів перебувають на розгляді. Зокрема, 2 протоколи разом з матеріалами справи були повернуті до відповідного підрозділу Національної поліції на дооформлення через виявлені недоліки у змісті протоколу та відсутність необхідних для розгляду справи матеріалів. Провадження у 2 справах судом були закриті.
У 8 з 12 розглянутих у травні справ водії були визнані судом винними у вчиненні правопорушень, передбачених відповідною частиною статті 130 КУпАП. На винних осіб було накладено 8 штрафів на суму 112200 грн., з яких сплачено на цей час 20400 грн. або 18 %. При цьому 3 осіб одночасно з накладенням штрафу було позбавлено прав керування транспортними засобами строком на 1 рік, оскільки інші особи за довідками поліцейських, доданими до протоколів, посвідчення водіїв не отримували.
У більшості випадків водії відмовляються на вимогу поліцейського пройти огляд на стан сп’яніння на місці зупинки або у відповідному закладі охорони здоров’я, що є порушенням вимог пункту 2.5 Правил дорожнього руху, за що на підставі частини 1 статті 130 КУпАП на таких водіїв судом накладається штраф в сумі 10200 грн. з одночасним позбавленням прав керування транспортним засобом на 1 рік. Часто водії, які вперше стикаються з вимогою поліцейського пройти огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вважають, що зможуть уникнути притягнення до відповідальності, якщо відмовляться від такого огляду. Насправді протокол про адміністративне правопорушення за ознаками статті 130 КУпАП складається і у випадку відмови водія від проходження огляду на стан сп'яніння.
Ті ж водії, які погоджуються на проходження огляду на стан сп’яніння, несуть відповідальність за статтею 130 КУпАП, якщо вміст алкоголю у крові перевищує 0,2 проміле.
Протокол за статтею 130 КУпАП не складається, якщо водій на вимогу поліцейського пройшов у встановленому порядку огляд, проте ознак сп’яніння не установлено.
Непоодинокими випадками є повторне протягом року керування у стані сп’яніння або повторна відмова від проходження огляду після притягнення такого водія відповідальності судом за статтею 130 КУпАП.
У травні цього року суддя Тростянецького районного суду 4й раз (!) за цей рік визнала 25-річного мешканця м.Тростянця винним у вчиненні правопорушення за статтею 130 КУпАП. Хлопець на автомобілі ВАЗ 21013, що придбали йому батьки, у лютому та двічі у квітні 2019 року зупинявся поліцейськими з ознаками сп’яніння. У двох випадках він погоджувався пройти огляд на місці зупинки за допомогою газоаналізатора «Драгер», у результаті чого у нього було виявлено відповідно 1,20 та 0,85 проміле алкоголю. За поясненням водія він перед тим як сісти за кермо випив пляшку пива, в іншому випадку на передодні вживав слабоалкогольний напій. В інших випадках хлопець відмовився проходити огляд на стан сп’яніння, що не врятувало його від адміністративної відповідальності. Постановою суду від 13 травня 2019 року його було визнано винним за частиною 3 статті 130 КУпАП, накладено штраф на суму 40800 грн. та позбавлено прав керування транспортними засобами строком на 10 (!) років. За 2019 рік на цього тростянчанина накладено штрафів на загальну суму 91800 грн.
У разі несплати добровільно правопорушником штрафу у 15-денний строк, у порядку примусового стягнення з правопорушника державним виконавцем стягується подвійний розмір штрафу.
Отже, накладення штрафів і позбавлення прав керування транспортними засобами не всіх водіїв зупиняє від повторення випадків керування транспортним засобом після вживання алкогольних напоїв.
З 01 січня 2020 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», яким серед іншого внесено суттєві зміни до КУпАП та КК України. За цими змінами керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або відмова водія від проходження огляду на стан сп'яніння кількість правопорушень вважатиметься злочином (стаття 286-1 КК України), що матиме наслідком кримінальне покарання і судимість.
Прес-служба суду