flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Особливості висвітлення ЗМІ справ, які розглядають судом

07 червня 2019, 13:55

Звертаємо увагу представників засобів масової інформації, що при висвітленні судового розгляду справ треба враховувати особливості, які передбачені законодавством. Важливо у публікації дотримуватись принципу об’єктивності та  балансу між правом суспільства на інформацію та правами учасників процесу на повагу до їх приватного життя, презумцію невинуватості. Неможна до набрання рішенням суду законної сили особу, яка притягається до відповідальності, і стосовно якої ще триває судовий розгляд,  у категоричній формі називати злочинцем, порушником або вживати інші слова, що позначають  особу, винну у вчиненні відповідного правопорушення. 

Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини межі допустимої критики є ширшими щодо одних категорій осіб та звужуються пропорційно до зменшення публічності особи.

Також нагадуємо на особливості фото- і відеозйомки у приміщеннях суду, де знаходяться учасники процесу та відвідувачі суду. Відповідно до статті 307 ЦК України фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.

Судовий розгляд та вирішення справ здійснюються гласно та відкрито, крім випадків, передбачених процесуальним законом.

Преса і відвідувачі можуть не допускатися в зал засідань протягом усього судового розгляду або якоїсь його частини з метою збереження моралі, громадського порядку або національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси малолітніх чи захисту конфіденційності особистого життя сторін або у разі крайньої необхідності, якщо, на думку суду, в особливих випадках привселюдність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя. 

Журналісти та інші особи присутні  в залі судового засідання повинні дотримуватись таких загальних правил поведінки під час розгляду судом справи:

-           вставати при вході та виході суддів із зали судового засідання;

-           стоячи заслуховувати рішення суду;

-           дотримуватися тиші, не розмовляючи по мобільному телефону, не вживаючи їжу та напої, не обговорюючи з іншими особами хід судового засідання;

-           виконувати розпорядження головуючого судді у справі;

-           додержуватися в судовому засідання порядку;

-           утримуватись від будь-яких дій, висловів, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених у суді правил.

                                                                                                              Прес-служба суду