Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Частина 1
Продовжуємо постійну рубрику «Усе, що варто знати про поведінку в суді».
У попередній темах ми розповідали про те як треба себе поводити свідку в суді. Цього разу Ви отримаєте організаційні поради і рекомендації, дізнаєтесь про свої процесуальні права і обов’язки як учасника цивільної справи.
У цивільних справах Вас можуть викликати до суду в якості сторони у справі (позивача або відповідача) або як третю особу.
По-перше, якщо Ви отримали судову повістку, де вказано, що Вас викликають як сторону у справі, майте на увазі, що це не єдиний документ, який Вам мали надіслати. Позивачу суд має надіслати копію ухвали суду про відкриття провадження у справі, з якої сторони отримують інформацію про те за правилами якого провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатись справа, результат вирішення клопотань позивача, що надійшли разом з позовом, строк надання відповідачем відзиву, а третіми особами – пояснень.
У тому разі якщо Вас викликають як відповідача у справі, крім повістки про виклик та копії ухвали про відкриття провадження у справі, Вам обов’язково мають також надіслати примірник позовної заяви та доданих до неї документів. Якщо Ви заперечуєте проти позову, варто підготувати докладний письмовий відзив на позов, в якому викласти свої заперечення, а також надати або вказати на докази, якими підтверджуються Ваші заперечення. Такий відзив обов’язково необхідно підготувати у строк визначений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, який не може бути меншим 15 днів з дня вручення Вам указаної ухвали. Треба врахувати, що копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи одночасно із надсилання відзиву до суду. При цьому до примірника відзиву, який подається до суду, необхідно надати доказ (поштову квитанцію) про те, що відзив на позов надіслано іншим учасникам.
Звичайно, якщо Вас викликали як відповідача до суду, а Ви не є юристом і не знаєте як скласти відзив, Вам варто скористатись правовою допомогою адвоката, а якщо Ви є малозабезпеченою, внутрішньо переміщеною особою, ветераном тощо, необхідно звернутись до бюро або центру надання безоплатної правової допомоги за місцем Вашого проживання.
Також майте на увазі, якщо Вас викликають як відповідача у справі, але Ви не отримували з якихось причин примірник позовної заяви, обов’язково до дня розгляду справи судом, зверніться до суду і повідомте про те, що не отримували позовну заяву і Вам будуть зобов’язані належний Вам примірник документів вручити.
У визначений судом день засідання у справі треба до суду з собою обов’язково взяти паспорт або інший документ, що посвідчує особу, примірник позовної заяви, доданих документів, примірник відзиву, клопотання до суду (якщо Ви маєте намір їх подавати) та інші необхідні Вам для участі в засіданні документи.
По-друге, будь-яка сторона у справі (позивач, відповідач) має достатньо широкі права, на відміну, наприклад від свідка, а тому в цьому випадку Ви маєте право надати суду пояснення, ставити питання іншій стороні, свідкам, проте робити це можна не коли у Вас виникне таке бажання, а лише тоді, коли Вам це запропонує суддя.
Майте на увазі, що у законі закріплена чітка процедура розгляду судом цивільної справи, послідовність виступів сторін, правила допиту свідків, дослідження доказів, виступів під час судових дебатів із промовами (заключним словом). Не варто з місця висловлювати свою незгоду з тим, що Ви чуєте від іншої сторони (а таких моментів буде багато). Ви зможете у визначений суддею момент надати всі докладні пояснення і відреагувати на репліки інших учасників, поставити питання. Якщо ж Ви будете порушувати порядок у судовому засіданні, не виконувати розпорядження головуючого судді до Вас можуть бути застосовані заходи примусу (наприклад, видалення із залу), а за прояв неповаги до суду – порушник може бути притягнути до адміністративної відповідальності.
По-третє, якщо Ви розраховували обмежитись власними силами в суді, але побачили, що ваш процесуальний опонент прибув до суду з адвокатом, Ви маєте право звернутись на початку засідання до суду з клопотанням про відкладення засідання для надання Вам часу залучити представника.
По-четверте, Ви вправі вести запис судового процесу. Дозвіл суду не потрібен, достатньо поставити до відома. У будь-якому разі весь процес судового розгляду цивільної справи фіксується секретарем судового засідання технічними засобами звукозапису. Учасники справи мають право ознайомлюватись як із протоколом судового засідання, так і технічним записом, подавати щодо неповноти або неправильності запису зауваження протягом 5 днів з дня проголошення рішення у справі. Учасник справи має право отримати копію технічного запису судового процесу в електронній формі, оплативши попередньо судовий збір у розмірі 0,003 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у 2019 році – 5 грн. 76 коп.).
Наступного разу Ви дізнаєтесь як проходить судовий розгляд цивільної справи, які його основні етапи, та їх послідовність, дізнаєтесь чи обов’язково стороні брати участь у засіданнях, та як оскаржити судове рішення, з яким Ви не погоджується.
Прес-служба суду