Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Частина 3 «Вас викликали до суду у цивільній справі».
У третій частині теми цієї рубрики, Ви отримаєте організаційні поради і рекомендації щодо поведінки в суді, дізнаєтесь про свої процесуальні права і обов’язки як учасника цивільної справи – позивача, відповідача, третьої особи.
Хто є учасником судового процесу
Учасниками цивільного процесу є позивач та відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
Позивач – це особа, яка звернулась з відповідною цивільною позовною заявою до суду і переконана, що її права порушені чи оспорюються.
Відповідач – це особа, яка за позовною заявою позивача відповідає за порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
У справах позовного провадження завжди є дві сторони. Але існують випадки коли в результаті справи заінтересована ще одна особа, яка є ні позивачем, ні відповідачем. Процесуальний закон цю особу називає третьою. Треті особи вступають або залучаються до розпочатого процесу, мають певну заінтересованість в результаті справи, оскільки рішення може вплинути на їх права і обов’язки.
Здійснювати особисто цивільні процесуальні права та виконувати свої обов’язки в суді можуть фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.
Як учасник судового процесу прийняти участь у судовому засіданні Ви можете особисто або за участю представника. Представником в суді може бути адвокат або законний представник, а зі спорів, що виникають із трудових відносин, а також справ у малозначних спорах представником може бути цивільна дієздатна особа, яка досягла вісімнадцяти років. Законний представник представляє інтереси малолітніх віком до 14 років, неповнолітніх віком від 14 до 18 років, недієздатних фізичних осіб і осіб, цивільна дієздатність яких обмежена. За захистом свого сімейного права або інтересу може звернутися особа, яка досягла чотирнадцяти років.
Якщо Ви не досить обізнані в правових питаннях і потребуєте допомоги - зверніться до адвоката або до центру з надання безоплатної правової допомоги, якщо Ви є особою, середньомісячний дохід якої не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму. Тростянецьке бюро правової допомоги розміщене за адресою: вул Л.Татаренка,4, м.Тростянець, Сумської області.
Як правильно себе поводити в суді і як себе вести не можна
Приходьте до суду вчасно, бажано заздалегідь. При собі потрібно мати документ, що посвідчує особу. Якщо Ви з поважних причин не можете прийняти участь у судовому процесі, завчасно напишіть заяву або клопотання про відкладення засідання.
В приміщенні суду потрібно перевести мобільний телефон в режим вібродзвінка, а під час судового засідання краще телефон вимкнути повністю.
Поводитись треба спокійно і стримано, ввічливо ставитися до суддів та працівників апарату суду, інших відвідувачів. Уникайте надмірних емоційних проявів (сміху, крику, гніву, плачу).
В приміщенні суду заборонено перебувати в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, розпивати алкогольні напої, палити. Заборонено приносити до суду вибухові чи інші небезпечні речовини.
Як поводити себе під час слухання справи
До зали судового засідання заходити після запрошення судового розпорядника або секретаря судового засідання.
Особи, які є в залі судового засідання, повинні встати при вході судді до зали судового засідання та підводитися кожен раз, як до Вас звертається суддя, коли Ви відповідаєте на запитання чи їх задаєте.
На запитання відповідати правдиво, зрозуміло та голосно, щоб могли почути усі присутні у залі судового засідання.
Звертатися до судді необхідно словами «Ваша честь».
Ввічливо звертатися до учасників процесу.
Не перебивати суд та учасників процесу, не сперечатися із судом.
Якщо Ви хочете, що Вам надали слово – підніміть руку.
Документи та інші матеріали, що стосуються справи передавати судді через судового розпорядника або секретаря судового засідання.
За прояв неповаги до суду Вас може бути притягнуто до адміністративної відповідальності.
Які права має учасник справи
Учасники справи мають право ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень;
подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом, брати участь у дослідженні доказів, ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам;
подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб;
ознайомлюватися з протоколом судового засідання, записом фіксування судового засідання технічними засобами, робити з них копії, подавати письмові зауваження з приводу їх неправильності чи неповноти;
оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках.
Які обов’язки учасника справи
Водночас учасник справи зобов’язаний сприяти своєчасному, всебічному, повному та об’єктивному встановленню всіх обставин справи,
подавати усі наявні у нього докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази,
надавати суду повні й достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні,
виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
У випадку невиконання учасником справи його обов’язків суд застосовує до такого учасника заходи процесуального примусу, передбачені Цивільним процесуальним кодексом України
Наступна тема цієї рубрики буде називатись «Зловживання учасниками справи процесуальними правами». В цій темі Ви дізнаєтесь, що таке неповага до суду, зловживання процесуальними правами, яка процедура притягнення винних осіб до відповідальності, які заходи впливу застосовуються до порушників.
Прес-служба суду