Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Ми живемо у прогресуючому суспільстві, яке з кожним днем прагне удосконалюватись у всіх сферах. Нові інформаційні технології постійно упроваджуються у судочинстві, що дозволяє оптимізувати всі процеси, сприяє відкритості судової системи, полегшує доступ громадян до правосуддя, надає можливість учасникам процесу оперативно отримувати судові повістки та повідомлення, подавати процесуальні документи в електронному вигляді.
З 15 серпня 2012 року учасники судового процесу отримали можливість брати участь в судових засіданнях у режимі відеоконференції, тобто з приміщення іншого суду найбільш територіально наближеного до відповідного учасника процесу.
Проведення судового розгляду в режимі відеоконференції заощаджує час та кошти, які витрачаються на доставку до приміщення суду обвинуваченого, що перебуває під вартою, кошти і час, що витрачаються свідками, потерпілими та іншими учасниками, які перебувають у територіально віддаленому місці від місця проведення судового засідання.
Питання про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції вирішується судом, який розглядає справу, за заявою учасника процесу, яка має бути подана не пізніш як за п'ять днів до дня проведення такого судового засідання, містити обґрунтування неможливості прибути до приміщення суду, а також назву іншого суду, до якого може прибути особа. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
При підготовці такої заяви до суду можна скористатись зразком, який розміщено на вебсайті Тростянецького районного суду Сумської області у підрозділі «Зразки заяв» розділу «Громадянам».
Протягом 2019 року у Тростянецькому районному суді Сумської області для розгляду справ, що перебувають у провадженні суду, 67 раз використано систему відеоконференцзв’язку (у минулому році – 51 раз). Такі дистанційні судові засідання шляхом трансляції з приміщення іншого суду Сумської області, а також судів інших областей (Луганської, Черкаської, Харківської областей, м.Києва) були проведені здебільшого у цивільних справах та кримінальних провадженнях. Декілька дистанційних проваджень проведено в межах розгляду адміністративних справ.
Так, у цивільних справах участь у судовому засіданні Тростянецького районного суду Сумської області в режимі відеоконференції взяли здебільшого одна зі сторін (позивач або відповідач), їх представники. Поряд з цим також режим відеоконференції у двох цивільних справах було використано для допиту свідка та експерта, що підготував висновок судової експертизи і здійснює свою діяльність у м.Суми.
Крім того, однією з новел ЦПК України, яка запроваджена з грудня 2017 року, є процедура врегулювання спору за участю судді. У червні 2019 року у цивільній справі між колишніми чоловіком та дружиною у справі про захист честі і гідності було призначено таку процедуру врегулювання спору. При цьому спільні наради із сторонами, одна з яких проживає у м.Суми, проводились у режимі відеоконференції.
У кримінальних провадженнях здебільшого участь у засіданні в режимі відеоконференції беруть свідки, потерпілі, експерти, рідше обвинувачені (їх участь у такий спосіб можлива лише за їх згодою). Так, наприклад, у двох кримінальних провадженнях обвинувачені брали участь в засіданні в режимі відеоконференції, оскільки один з них проходив строкову військову службу у військовій частині, що розташована на території Київської області, а тому він міг прибути до одного з судів м.Києва. Інший обвинувачений відбував покарання у виді обмеження волі у Конотопському виправному центрі, що ускладнювало його прибуття до м.Тростянця, тому засідання було проведено шляхом трансляції з приміщення Конотопського міськрайонного суду Сумської області. Поряд з цим, є випадки, коли одним з учасників процесу, є особи, що мають психічне захворювання і перебувають на стаціонарному лікуванні у психіатричному закладі, а тому їх участь у засіданні Тростянецького районного суду Сумської області також забезпечується через відеоконференцію.
В адміністративних справах за позовами фізичних осіб до суб’єктів владних повноважень участь в режимі відеоконференції беруть, як правило, представники відповідачів - поліцейські Управління Патрульної поліції в Сумській області, представники головного управління Держгеокадастру в Сумській області тощо.
Також системою відеоконференцзв’язку Тростянецького районного суду Сумської області постійно користуються інші місцеві загальні суди України, Сумський апеляційний суд, господарський суд Сумської області для розгляду справ, які перебувають в їх провадженні. Для цього у суді виділено окремий кабінет, в якому учасники справ, які викликані іншими судами України, мають можливість взяти участь у судовому засіданні, не займаючи зали судового засідання, де розглядаються справи Тростянецьким районним судом Сумської області.
Хід і результати процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції, фіксуються судом, який розглядає справу, за допомогою технічних засобів відеозапису. Носій відеозапису відеоконференції є додатком до протоколу судового засідання і після закінчення судового засідання приєднується до матеріалів справи.
Крім системи відеоконференцзв’язку Тростянецький районний суд Сумської області активно використовує функціонал автоматизованої системи документообігу суду, який дозволяє надсилати судові повістки про виклик до суду учаснику судового процесу у вигляді SMS-повідомлення на його номер мобільного телефону.
SMS-повідомлення є більш ефективним засобом повідомлення осіб про розгляд справи в суді, оскільки для направлення та отримання звичайної повістки необхідно більше часу, що пов’язано з графіком та режимом роботи поштового зв’язку.
Учасники судового процесу можуть отримувати судові повістки за допомогою SMS-повідомлення лише у разі подання до суду відповідної заявки, яка постійно пропонується учасникам справи працівниками апарату суду. Протягом 2019 року було судом направлено 702 судові повістки у вигляді 2985 SMS-повідомлень (одна судова повістка надсилається учаснику справи на мобільний телефон декількома SMS-повідомленнями). За 2018 рік судом було здійснено направлення 247 повісток (1265 SMS-повідомлень).
Крім оперативного інформування учасників процесу про час і місце судового розгляду справи, такий спосіб судового виклику дозволяє заощаджувати бюджетні кошти, які необхідно витратити на надсилання судової повістки через установу поштового зв’язку рекомендованим листом (вартість одного такого рекомендованого листа з повідомленням про вручення з 01 січня 2020 року складає 35 грн.)
Прес-служба суду