Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
На виконання плану основних напрямків роботи Тростянецького районного суду Сумської області на І півріччя 2020 року проведено аналіз причин скасування в апеляційному та касаційному порядку рішень Тростянецького районного суду Сумської області у різних категоріях справ протягом 2019 року.
Метою узагальнення є вивчення причин скасування та зміни судових рішень, аналіз помилок, які найчастіше допускаються суддями при вирішенні спорів, виявлення проблемних питань при застосуванні норм матеріального чи процесуального права, які призводять до скасування судових рішень.
Протягом 2019 року на розгляді Тростянецького районного суду Сумської області перебувала 2501 справа, у тому числі 997 цивільних справ та матеріалів, 830 справ і матеріалів кримінального судочинства, 67 адміністративні справи та 607 справ про адміністративні правопорушення. Всього судом в указаний період було розглянуто 2328 справ різних категорій або 93,08 % від тих, які перебували у провадженні суду. Нерозглянутими станом на 01.01.2020 залишилось 173 справи та матеріали, що на 22,1 % менше, ніж на початок 2019 року.
Наявність 6,92 % справ у залишку нерозглянутих пояснюється збільшенням у 2019 році робочого навантаження на працюючих суддів. Зокрема, з травня 2019 року з двох суддів, які мали повноваження для розгляду справ, у зв’язку із переведенням судді Маслова В. В. до іншого суду, в суді залишилась одна суддя Линник О. С. (з п’яти суддів за штатом), яка мала повноваження здійснювати судочинство, що очевидно негативно вплинуло на оперативність розгляду справ. Суддя Щербаченко М. В. отримала повноваження здійснювати судочинство тільки з 17 жовтня 2019 року.
Показники щодо кількості оскаржених судових рішень Тростянецького районного суду Сумської області та результатів їх апеляційного та касаційного переглядів протягом 2019 року в розрізі видів судочинства наведено у Таблицях 1 та 2.
Аналіз статистичних показників засвідчує, що приблизно 4,85 % рішень, які ухвалюються Тростянецьким районним судом Сумської області оскаржуються учасниками справи в апеляційному та 1,20 % у касаційному порядку. Разом з тим, близько 1,50 % рішень від ухвалених судом змінюються/скасовуються судами апеляційної інстанції та 0,01 % – судом касаційної інстанції.
Відсоток змінених та скасованих судових рішень є одним із обов’язкових показників, який дає можливість оцінити якість результату судової діяльності – судового рішення. Право учасників процесу на оскарження судового рішення є додатковою гарантією справедливості судового рішення та реалізації права на судовий захист.
Серед підстав зміни та скасування судових рішень Тростянецького районного суду Сумської у цивільних справах переважає неправильне визначення судом складових кредитної заборгованості або сум заробітної плати, які підлягають стягненню, а неправильне застосування судом норм матеріального права зумовлено неоднозначною судова практика судів вищих інстанцій у деяких категоріях спорів, яка постійно змінюється.
У справах, де мова йде про притягнення особи до відповідальності вищі суди по-іншому оцінювали докази стосовно винуватості особи у вчиненні правопорушення чи обставини, які дають підстави для звільнення від відбування покарання з випробуванням.
Порушення вимог процесуального права в більшості випадків констатовано судом апеляційної інстанції у справах про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП, які були розглянуті без участі особи, яка притягається до відповідальності, в умовах, коли такі особи судом викликались неодноразово, але ухилялись від отримання повістки про виклик.
Причини зміни та скасовування судових рішень постійно обговорюються на нарадах суддями з метою підвищення якості розгляду справ.
Підсумовуючи викладене, слід зазначити, що низький відсоток оскаржених судових рішень (4,85 % в апеляційному та 1,2% у касаційно у порядку) свідчить те, що у решті випадків сторони довіряють ухваленим Тростянецьким районним судом Сумської області рішенням і не піддають їх сумніву.
Тростянецький районний суд Сумської області, який працює в умовах кадрового дефіциту у суддівському корпусі, і надалі намагатиметься виправдати такий рівень довіри до судових рішень громадян.
Прес-служба