Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
1 липня 2020 року набув чинності Закон України № 2617-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», який запроваджував кримінальну відповідальність за водіння у стані алкогольного сп’яніння.
02 липня 2020 року Президент України підписав Закон № 720-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень", який опубліковано сьогодні, 3 липня, в газеті «Голос України».
Указаний закон виключає підпункт 171 Закону № 2617-VIII, який вводив в Кримінальний кодекс України статтю 286-1 "Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції». Таким чином, скасовується кримінальна відповідальність за вчинення відповідного діяння і залишається адміністративна за статтею 130 КУпАП.
Крім того, зазначеними нормативними актами з 01.07.2020 до кримінальних проступків законодавець відносить визначені Кримінальним кодексом діяння (дію чи бездіяльність), за вчинення яких передбачене основне покарання у вигляді штрафу в розмірі не більш як 3 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 000 грн) або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
До кримінальних проступків, наприклад, будуть належати такі правопорушення:
крадіжка (ч.1 ст.185 КК);
шахрайство (ч.1 ст.190 КК);
хуліганство (ст.296 КК);
незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту(ст.309 КК)
Тепер з Кримінального кодексу зникає поняття злочин середньої тяжкості, а всі злочини, які раніше так класифікувалися, вважатимуться нетяжкими.
Нова класифікація виглядатиме так:
кримінальні проступки (основне покарання не пов’язане з позбавленням волі, а штраф не перевищує 3 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);
злочини невеликої тяжкості (основне покарання — до 5 років позбавлення волі або штраф до 10 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);
тяжкі злочини (основне покарання — до 10 років позбавлення волі або штраф до 25 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);
особливо тяжкі злочин (основне покарання — понад 10 років позбавлення волі або штраф понад 25 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Дізнання (досудове розслідування кримінальних проступків) здійснюють підрозділи дізнання або уповноважені особи інших підрозділів органів Національної поліції, органів безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, органів Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України.
Слід зазначити, що процедура дізнання передбачає ширший перелік процесуальних дій, які можуть вчинятися до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, порівняно із процедурою досудового слідства.
Наприклад, дізнавач може:
відбирати пояснення;
направляти на медичні огляди;
отримувати висновки спеціалістів;
знімати показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису;
вилучати знаряддя і засоби вчинення кримінального проступку, речі і документи, які є безпосереднім предметом кримінального проступку або які виявлені під час затримання особи, особистого огляду або огляду речей.
Прийнятими Законами для уніфікації законодавства внесені зміни до великого масиву законодавчих актів з метою зміни в їх тексті слів «злочин» на «кримінальне правопорушення», «злочин невеликої тяжкості» на «кримінальний проступок», «злочин середньої тяжкості» на «нетяжкий злочин»,
Основні завдання, які пропонувалось вирішити Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень»:
Метою прийняття законів є встановлення механізму забезпечення швидкого розслідування кримінальних правопорушень невеликої тяжкості та зменшення навантаження на слідчих органів досудового розслідування.
Пресс-служба суду